Devlet Destekli Krediler

Kredi Puanı Yükseltme

Kredi Puanı yükseltme Kredi puanları, finansal sorumluluğunuzu ölçen bir kredi derecelendirme türüdür. Daha yüksek kredi puanları, daha iyi bir borçlu olarak kabul edildiğiniz anlamına gelir ve bu nedenle, borç verenler size daha iyi oranlar ve daha uygun koşullar sunacaktır.

Kredi notunuz, kredi raporunuzdaki bilgilere göre hesaplanır. Fair Isaac Corporation (FICO), bu puanları 300-850 arasında hesaplar ve daha yüksek sayılar, borç verenlerin kendilerine borç vermeleri için daha iyi risk seviyelerine işaret eder.

Bütün bunlar ne anlama geliyor?

Kredi Puanı Yükseltme

Kredi notunuzu etkileyen faktörler

Kredi notunuzu etkileyen faktörler şunlardır:

1. Ödeme Geçmişi (%35)

2. Kullanım Oranı (%30)

3. Kredi Geçmişi Uzunluğu (%15)

4. Kredi Yaşı (%10)

5. Yeni Kredi ve Sorgulamalar (%10)

Kredi Puanı Yükseltme

Mevcut kartınızı en az 12 aydır kullanıyorsanız, bankalar size daha yüksek bir kredi puanı verecektir.

Daha yüksek bir kredi puanı almanın en yaygın yolları, tüm borçlarınızı ödemek, yeni kredi almaktan kaçınmak ve kredi kartlarınızı sorumlu bir şekilde kullandığınızdan emin olmaktır.

İyi haber şu ki, doğru adımlarla kredi puanınızı bir yıldan daha kısa sürede yükseltebilirsiniz. İlk adım, her bir hesaba borçlu olunan para miktarını azaltmak ve bakiyenin sıfırda olduğundan emin olmak olacaktır. Ardından, bakiyesi olan ve faiz oranı %6’nın üzerinde olan tüm hesapları ödemeye odaklanın. Bunları ödediğinizde, yüksek faiz oranlı bir krediye veya karta güvenmek yerine nakit kullanmayı deneyin. Son olarak, gerektiğinde yeni satın alımlar yapmaktan vazgeçmemek için yalnızca geri ödeyebileceğinizi bildiğiniz kadarını ücretlendirin.

Kredi Puanı Yükseltmek için Öneriler

Geçmişteki olumsuz kredi deneyimleri, kredinizi yeniden oluşturmanızı çok daha zorlaştırır. Ancak, kredi puanlama formülündeki son güncellemeler, hiç fırsatı olmayanların pozitif veya mükemmel bir FICO puanı almasını mümkün kılmaktadır.

Raporunuzda yeterince doğru türde dönen hesap bulunması yeni yollar açar. Geçici kişisel kredilere başvurmanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, o zaman kolay bir başvuru sürecinin olduğu ve rekabetçi oranların çok önemli olduğu (YIL’da ortalama %6-14) bir krediye başvurarak başlayın.

700’ün çok üzerinde bir puan almak, sizi en yüksek risk grubuna sokar ve bu, genellikle aylık elektrik faturalarında 300-400 TL’ye kadar artış ve o kişi nihayet bir ev satın almaya çalıştığında aylık% 10 daha yüksek ipotek ödemesiyle sonuçlanır. Bazı borç verenler, böyle bir başvuranın soruşturmasını rapordaki kırmızı bayrak olarak görecek ve bu krediyi tamamen reddedecektir.

  1. Ödemelerinizi zamanında yapmaya çalışın. Kredi puanınızı gördüğünüz en önemli faktörlerden biri, ödemelerinizin zamanında yapılıp yapılmadığıdır. Eğer ödemelerinizi zamanında yapabilirseniz, bu kredi puanınızı olumlu yönde etkiler.
  2. Kredi kartı borcunuzu muhafaza etmek
  3. Kredi dosyası
  4. Kredi kartı kullanımınız

Bu beklentilerin takip edilmesi, kredi puanınızın yükselmesini sağlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Web sitemizde size mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul Et