Uncategorized

Etki Yatırımına Yönelik Bölgesel Girişim Sermayesi Mali Destek Programı Başvuru Çağrısı

Programın Genel Amacı

TR51 Bölgesinde (Ankara) ve 2023 yılında deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ) hızlı büyüme ve katma değer yaratma potansiyeli taşıyan pozitif ve ölçülebilir sosyal ve çevresel etki yaratabilecek girişimlere finansman desteği sağlamak üzere kamu-özel sektör ortaklığına dayalı sürdürülebilir bölgesel girişim sermayesi uygulamasının desteklenmesi ve hayata geçirilmesidir.

Bu kapsamda, girişim sermayesi fonları ile Ankara’da ve 2023 yılında deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye,  Şanlıurfa ve Elazığ) yüksek katma değer üreten, teknoloji odaklı, pozitif sosyal ve çevresel etki yaratabilecek girişimlere ve KOBİ’lere yatırım yapılması sağlanarak girişimlerin finansmana erişiminin artırılması ve böylece etki odaklı girişimcilik ve yenilikçilik ekosisteminin güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Programın Öncelikleri

Bu program kapsamında yenilikçi, yaratıcı ve teknoloji tabanlı iş modeline sahip; toplum veya çevre üzerinde sürdürülebilir, pozitif ve ölçülebilir etki yaratabilecek girişim şirketleri ve KOBİ’lere yatırım yapabilecek girişim sermayesi fonları desteklenecektir.  Desteklenecek fonların hızlı büyüme, ihracat yapma, yüksek istihdam oluşturma potansiyeli taşıyan girişimlere yatırım yapması öncelikli görülmektedir.

Fonların odaklanacakları alanlar ile yatırım stratejileri belirlenirken; girişimlerin yerel potansiyeli, gelir modelinin ölçeklenebilir olması ve bölgesel kalkınma için üretecekleri pozitif sosyal ve çevresel etki ve bu etkinin ölçümü, yönetimi ile yurt dışı piyasalara hitap etme ve küresel büyüme potansiyelinin karşılıklı analiz edilmesi beklenmektedir. Yerel potansiyeli ile birlikte küresel potansiyeli de yüksek olan pozitif ve ölçülebilir sosyal ve çevresel etki yaratabilecek girişim şirketleri ve KOBİ’lere yatırım yapmaya yönelik başvurulara öncelik tanınacaktır.

Başvurular için son tarih: 19.04.2023

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayınız.

 

(Visited 84 times, 10 visits today)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Web sitemizde size mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul Et